Serwer – Hosting www

Serwer jest to komputer centralny lub program umożliwiający dostęp do określonej usługi innym programom lub komputerom połączonym z nim w sieci. Serwer internetowy to odpowiednio skonfigurowany komputer, który jest podłączony do sieci internetowej 24 godziny na dobę. Dzięki temu użytkownicy internetu mają możliwość dostępu do treści umieszczonych na serwerze w każdym momencie. Stronę internetową umieszcza się na serwerze - dzięki czemu użytkownicy internetu mają do niej dostęp non stop.

Hosting jest to usługa polegająca na udostępnieniu zasobów serwera, przede wszystkim miejsca na dysku twardym, przez dostawcę usług internetowych. Hosting www polega na udostępnieniu części serwera na potrzeby umieszczenia na nim strony internetowej.

                                                                             

Adres www – Domena 

Adres www służy do porządkowania treści dostępnych w sieci internetowej. Ważnym elementem adresu www jest domena, czyli nazwa określająca dany zbiór danych dostępnych w sieci internetowej. Bazę danych adresów www obsługuje system serwerów oraz usług nazywany Domain Name System (DNS). Domena internetowa składa się z dwóch części - nazwy głównej oraz końcówki (rozszerzenia). Nazwa główna jest dowolna, tworzy ją np. nazwa firmy, natomiast rozszerzenia są odgórnie ustalone - można wybrać spośród możliwych propozycji. Najpopularniejsze globalne rozszerzenia to: .com, .net, .info, .org i .biz. Dostępne są również rozszerzenia lokalne – przypisane do danego kraju lub obszaru: .pl, .eu, .de, .fr, .es, .it, .se, .ch, itp. Niedawno pojawiła się możliwość rejestracji nowych, chwytliwych rozszerzeń takich jak: .pub, .pizza, .moda, .fitness, .club, .cool, itp.